Současnost

V posledních letech se z nádechového potápění stává masová záležitost. Již to není sport pro úzkou skupinu lidí s velkým objemem plic a atlety. Na rekreační úrovni umožňuje šnorchlovat do hloubek kolem 20m, kde lze nalézt zajímavější život, než v hloubkách do 5m. Také spousta přístrojových potápěčů využívá techniky pro zklidnění a relaxaci, diky kterým se snižuje spotřeba vzduchu, limitující dobu ponoru. Freediving prožívá zlaté časy. Podle statistik více než 80% oslovených vyhledá kurz freedivingu za účelem: naučit se relaxovat a naučit se správně dýchat.

Všichni v sobě máme „akvatický potenciál“. Před narozením jsme 9 měsíců žili obklopeni plodovou vodou. Po narození dokáže dítě zadržet dech na cca 40 sekund, ale s rozvojem chůze tuto schopnost ztrácíme. Je to škoda. Voda je náš počátek. Slavný Bruce Lee říkával: „Buď jako voda, přizpůsob sebe“.
Stále více lidí objevuje kouzlo hloubky a ticha. Dovolená se tak může změnit z bohapustého flákání na aktivní dovolenou, bez nutnosti potit litry potu při výstupu na kopec, či šlapání na kole. Na kurzech naprostá většina účastníků dosáhne požadovaných limitů, objeví svůj skrytý potenciál a mohou být hrdí na výkony, kterých dosáhli.