Přínos

Nádechové potápění je založeno na fenoménu blood-shift který je vysvětlen v sekci fyziologie. Jak se tento fenomén projevuje v rámci celého těla?

Nejen cévní systém!

Opakovaný trénink cévního systému, udržuje cévy a žíly pružné. Jako i jiné namáhané části těla jsou obhospodařovány více, než ty, které nepoužíváme, nebo používáme méně. V rámci freedivingu sem patří ještě mozek, bránice, srdce, plíce, játra a slezina. Při každé zádrži dechu se zrychluje cirkulace krve v mozku až dvojnásobně. Bránice postupně zvýší rozsah svého pohybu směrem nahoru i dolů, a tak odlehčí srdci. Je to naše druhá pumpa. Srdce takto může snížit frekvenci stahů, čímž se šetří. Zároveň zvětšuje svůj objem- tudíž i množství krve vypuzené jedním stahem.

Plíce díky smršťování (při sestupu) a rozpínání (při výstupu) zlepší své čistící schopnosti, což se projeví zvýšeným odchodem hlenu z dýchacích cest. Navíc v rámci adaptace zvýší množství kapilár, ve snaze přijmout co nejvíce kyslíku. Játra, stejně jako slezina, jsou časem schopny zvýšit množství uskladněné krve. Játra si tak ještě vylepší své detoxikační schopnosti, masáž bránicí pomáhá při vylučování žluči. Brániční dýchání zvyšuje prokrvení v oblasti solaru, čímž umožní lepší vstřebávání živin z potravy. A nakonec střeva uvítají brániční masáž zlepšením peristaltiky.

A co na to klouby? Relaxace s následným zatížením- zvláště při kopu s dlouhými ploutvemi zpevní šlachy a okolní svaly. Hledače trvale udržitelného mládí bude kromě toho zajímat i zpomalení biologických hodin. To nastává díky vylepšenému buněčnému dýchání a čištění obsahu buněk a pojivových tkání.

Na psychické úrovni zaznamenáte celkové zklidnění, prohloubení a zpomalení dýchání, lepší adaptabilitu na chlad- opět zlepšením buněčného dýchání- a hlavně změníte svůj žebříček hodnot. Zjistíte, že klid a mír v duši je cennější, než pozlátko vnějšího světa. Všední zážitky tak získají jinou, novou a zářivější perspektivu.