Disciplíny

BAZÉNOVÉ

Statická Apnea (STA)
Potápěč se snaží vydržet pod vodou na nádech po co nejdelší čas. Obličejem dolů se volně vznáší na hladině, nebo smí být úplně ponořen (nejhlouběji do 3 metrů).

Dynamická Apnea s ploutvemi (DYN)
Tato disciplína spočívá v uplavání co nejdelší vzdálenosti pod vodou na nádech s ploutvemi. V současné době se plave spíše s monoploutví.

Dynamická Apnea bez ploutví (DNF)
Cílem je uplavat co nejdelší vzdálenosti pod vodou na nádech bez ploutví- modifikovaným prsařským stylem.

 

HLOUBKOVÉ

Free Immersion (FIM)
V tomto případě se potápěč snaží o dosažení maximální hloubky bez pomoci jakéhokoliv propulsního vybavení (ploutve, sled apod). Používají se přítahy za sestupové lano, nahoru i dolů. Snad nejoblíbenější disciplína vůbec.

Konstantní zátěž s ploutvemi (CWT)
Potápěč sestupuje a vystupuje pouze za pomocí ploutví či monoploutve. Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny.

Konstantní zátěž bez ploutví (CNF)
Potápěč sestupuje a vystupuje pouze za pomocí vlastních sil (bez ploutví)- prsařským způsobem. Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny. Královna všech disciplín a dřina.

Variabilní zátěž (VWT)
V této disciplíně se k sestupu používá závaží- jakéhosi výtahu (tzv.sled), který je zanechán v cílové hloubce. Potápěč vystupuje svépomocí za použití ploutví, nebo přitahováním za lano.

No Limits (NLT)
Jak již název disciplíny napovídá, nejsou zde kladeny téměř žádné limity na techniku sestupu a výstupu. Obvyklá kombinace je použití sledu pro sestup a balónu naplněného vzduchem pro výstup. Disciplína náročná hlavně pro jistící přístrojové potápěče.